Nie przegap E-papierosy i ich wpływ na zdrowie Najlepsze zabawy dla dzieci w ferie zimowe Wspólne przygotowanie szkolnego zestawu startowego

Czy edukacja i rozwój osobisty jest ważny?

Na tak postawione pytanie odpowiedź jest właściwie tylko jedna, jest ważny a nawet najważniejszy. Dzisiejszy świat stale się rozwija, wchodzą w życie nowe rozwiązania technologiczne i dlatego dobrze abyśmy za tym wszystkim potrafili nadążyć. Formalnie edukację kończymy z chwilą ukończenia szkoły, u jednych jest to poziom podstawowy, a dla drugich uczelnia wyższa. Ale nieformalnie uczyć się i inwestować w swój własny rozwój osobisty trzeba przez całe życie. I nie ma znaczenia czy mamy 20, 40 czy też 70 lat. W każdym okresie naszego żywota możemy i powinniśmy się czegoś nowego nauczyć. Tak jak chodząc na siłownię rozwijamy swoje mięśnie, tak czytając interesujące i mądre książki lub ucząc się nowych kompetencji rozwijamy swój mózg. Nie ma nic gorszego od myślenia typu, że w moim wieku to już nic ciekawego się nie wydarzy, trzeba tylko czekać na śmierć. Jest to bardzo nieodpowiedni sposób podejścia do funkcjonowania na tym globie.

W jakim kierunku się rozwijać?

Wszystko zależy od tego co nas ciekawi i fascynuje. Może to być zgłębianie zagadnień z poszczególnych dziedzin naukowych i poszerzanie na przykład wiedzy geograficznej czy też historycznej. Czytanie różnorakich książek także pozytywnie wpływa na nasz rozwój osobisty. Dzięki nim możemy poszerzać swoje horyzonty, patrzeć na różne sprawy zupełnie inaczej niż czynią to inni ludzie, którzy swoją wiedzę czerpią tylko z wątpliwej jakości gazet czy też z Internetu. Dla osób starszych stworzono w naszym kraju dobre warunki do kształcenia się i rozwoju osobistego, dzięki możliwości uczestniczenia w tak zwanych Uniwersytetach Trzeciego Wieku, które mają na celu podnieść jakość życia. Można tam spotykać ciekawych ludzi, słuchać interesujących wykładów, czy też uczyć się języków obcych.

Nauka języków obcych

Jest to kolejna dziedzina w której warto się kształcić. Zgłębianie tajników obcej mocy niesamowicie rozwija mózg. Nie ma ograniczeń wiekowych kiedy można rozpocząć naukę na przykład języka niemieckiego czy też angielskiego. Nie ma przeszkód aby to zrobić w każdym okresie życia na przykład na emeryturze, kiedy mamy dużo więcej wolnego czasu. Znajomość obcych języków jest w dzisiejszych czasach nieoceniona. Przydaje się niezmiernie czy to podczas prowadzenia własnego biznesu i rozmowach z kontrahentami zagranicznymi, czy też podczas wyjazdów za granicę Polski w celach turystycznych. Przebywając już na emeryturze, ale nie tylko podróżujemy po świecie, oczywiście w miarę naszych możliwości finansowych. I podczas pobytu na przykład w krajach niemieckojęzycznych, które są położone w niewielkiej  odległości od naszej granicy bardzo przydaje się znajomość tego języka. Przebywając na terytorium Niemiec, Austrii lub Szwajcarii czujemy się komfortowo posiadając umiejętność posługiwania się językiem mieszkańców tych krajów. Także może zainwestujmy swoją energię w tej dziedzinie i poszerzajmy swoje horyzonty myślowe. Nie dajmy się zaszufladkować, że tym wieku można robić to, a w innym co innego. Uczyć się i rozwijać należy całe życie póki starcza nam sił.

Więcej w kategorii