Nie przegap Innowacje w fizyce kwantowej Jak sztuczna inteligencja zmienia branżę transportową? Ile książek czytają Polacy w ciągu roku?

Czym jest cloud gaming?

Gracze przyzwyczaili się już zapewne, że do wyboru mają dwie opcje, jeśli chodzi o to, w jaki sposób będą korzystać z elektronicznej rozrywki – komputery PC oraz konsole. W ostatnich latach na rynku pojawiło się jednak zupełnie nowe rozwiązanie – cloud gaming, czyli gra w chmurze

Czym jest cloud gaming?

Cloud Gaming ma za zadanie zamienić komputer, tablet lub telefon użytkownika w potężną maszynę do gier. Dzięki wykorzystaniu możliwości dzisiejszego internetu i nowych technologii – jeżeli, rzecz jasna, Cloud Gaming się przyjmie – gra w najnowsze wymagające sprzętowo tytuły na smartfonie nie będzie już niczym dziwnym. Jak to możliwe? 


Otóż maszyna, na której uruchamiane są gry, znajduje się kilka tysięcy kilometrów od użytkownika – w serwerowni firmy oferującej taką usługę. Do samego zaś gracza obraz i dźwięk pochodzące gry trafiają za pośrednictwem internetu, przy wykorzystaniu technologii streamowania. Mówiąc więc oględnie, gra w chmurze możliwa jest dzięki mniej więcej takiemu samemu rozwiązaniu, jak oglądanie najnowszych tytułów w serwisie Netflix, czy słuchanie muzyki przez Spotify.

Przykładowe usługi Cloud Gaming

Na świecie pojawiło się już naprawdę wiele propozycji strumieniowania gier – i, przynajmniej na razie, trudno powiedzieć, by którakolwiek z nich zdominowała rynek. Dostępne rozwiązania to między innymi Nvidia GeForce Now, Xbox Cloud, Playstation Now, Google Stadia, Amazon Luna, Shadow Gaming i nie tylko. Do tego, chociażby w serwisie Google Play znajdziemy niezliczoną ilość aplikacji oferujących możliwość strumieniowania gier tylko i wyłącznie na urządzenia mobilne.

W naszym kraju, póki co, dostępne są jedynie trzy “pełne” opcje: Google Stadia, Xbox Cloud, oraz Nvidia GeForce Now. Warto natomiast zauważyć, że testy swojej usługi – ekskluzywnie w Polsce – rozpoczął Netflix. Wszystko wskazuje więc na to, że i ta firma ma zamiar wkrótce powalczyć o zainteresowanego cloud gamingiem klienta. 

Cloud Gaming – wady i zalety

Nie ma co ukrywać, że mainstreamowy Cloud Gaming jest wciąż dość młodą usługą. Wiążą się zatem z nim pewne ograniczenia i utrudnienia. Przede wszystkim – nie każdy może z niej skorzystać. Wymaga ona bowiem szerokopasmowego połączenia internetowego o prędkości 10-15 mBit/s lub szybszej – w zależności od usługodawcy. Z tego też powodu większość firm operuje na razie w kilku wybranych krajach. Problemem jest też input lag, z którym zmagają się niektórzy użytkownicy – aczkolwiek nie jest to reguła. Wreszcie, kontrowersyjną sprawą może być podejście do dystrybucji gier. Klienci Google Stadia muszą, przykładowo, kupić każdą znajdującą się w bibliotece grę osobno – nawet, jeśli już ją posiadają.

Z drugiej jednak strony, to prawda, iż Cloud Gaming może zapewnić dostęp do elektronicznej rozrywki osobom, których wcześniej po prostu nie było na to stać. Cena pojedynczej subskrypcji waha się od 30 do 50 złotych miesięcznie, a każda z nich – w tym Stadia PRO – daje dostęp do kilkudziesięciu bardzo wartościowych tytułów, w które można grać na dowolnej liczbie urządzeń. Nie ma co ukrywać, że cloud gaming to technologia rozwijająca się w stosunkowo szybkim tempie. Z biegiem czasu kolejne ograniczenia będą się zatem stawały coraz mniej znaczące, a wymagania – coraz mniejsze. Wreszcie – Cloud Gaming już teraz umożliwia grę w CyberPunk 2077, Far Cry 6 czy serię  Assasin’s Creed na urządzeniu mobilnym, i to nawet tym nie najwyższej klasy. Jakby nie patrzeć – robi to wrażenie.

Więcej w kategorii