Nie przegap Co to są wędliny? Jak wysyłać zamówienia w handlu internetowym? Jakie kursy są najbardziej opłacalne?

Jak rozpoznać depresję?

Depresja to bardzo poważny problem, który jest niestety coraz powszechniejszy. Wzrasta jednak świadomość społeczna na temat tego, jak ważne jest wczesne rozpoznanie i leczenie tej choroby. Dobrze byłoby więc nauczyć się rozpoznawać symptomy depresji. Należałoby także dowiedzieć się, jakie są możliwości pomocy osobom borykającym się z tym niebezpiecznym schorzeniem natury psychicznej.

Długotrwałe przygnębienie, a nawet myśli samobójcze

Objawów depresji jest całkiem sporo. Choroba ta może dotknąć każdego, bez względu na wiek, płeć czy status społeczny. Bardzo ważne jest to, aby nauczyć się w porę rozpoznawać symptomy tego schorzenia. Przyjmuje się, że jednym z najpowszechniejszych objawów depresji jest przygnębienie utrzymujące się powyżej dwóch tygodni. Wśród charakterystycznych symptomów można wymienić także spowolnienie psychoruchowe, problemy ze snem, brak apetytu czy myśli rezygnacyjne. Bardzo niebezpiecznym objawem są myśli oraz tendencje samobójcze. Jeżeli się pojawią, bezwzględnie należy umówić się na pilną konsultację do lekarza psychiatry. Nieleczona depresja poważnie upośledza jakość życia osoby, która się z nią boryka. Może zakończyć się także samobójczą śmiercią. 

Psychiatra może pomóc

Jeżeli zależy nam na tym, aby depresja została pokonana, należy udać się do lekarza psychiatry. Nie potrzebujemy do niego skierowania, więc wystarczy jedynie zapisać się na wizytę i przyjść na nią w umówionym terminie. Pierwsza wizyta u psychiatry może generować stres, ale naprawdę nie ma się czego obawiać. Lekarz przeprowadzi rzeczowy wywiad i zada niezbędne do postawienia diagnozy pytania. Nie należy zatajać przed nim żadnych poważnych objawów chorobowych, bo możemy sobie zaszkodzić. Specjalista przedstawi nam diagnozę oraz zaproponuje leczenie. Najczęściej stosowane jest leczenie farmakologiczne oraz równoległa psychoterapia. W lżejszych przypadkach depresji, wystarczająca może okazać się jedna forma leczenia. Zdecydowanej większości pacjentów zaleca się jednak spotkania z terapeutą, aby móc walczyć z przyczynami depresji.

Zaufaj sile psychoterapii

Niektórzy są sceptycznie nastawieni do korzystania z psychoterapii. Niemniej jednak, taka forma pomocy może okazać się bardzo pomocna. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że praca z doświadczonym terapeutą pozwoli poznać przyczyny depresji. Dowiemy się również, jak skutecznie i bezpiecznie radzić sobie ze stresem. W leczeniu depresji zaleca się psychoterapią w nurcie poznawczo-behawioralnym bądź w nurcie psychodynamicznym. Warto poczytać o poszczególnych nurtach psychoterapii i wybrać taki, który wydaje nam się najlepszy ze wszystkich. Najważniejsze jest jednak to, aby psychoterapia odbywała się pod okiem doświadczonego specjalisty, który posiada odpowiednie kwalifikacje. Warto zapytać psychoterapeutę o to, czy poddaje się regularnej superwizji. Ponadto, kluczowa jest systematyczność. Jedynie cotygodniowe uczęszczanie na sesje psychoterapeutyczne może doprowadzić do tego, że pojawią się satysfakcjonujące efekty. 

Więcej w kategorii