Nie przegap Jak sztuczna inteligencja zmienia branżę transportową? Co jaki czas wymieniać telefon? Wspólne przygotowanie szkolnego zestawu startowego

Zadbaj o swoje finanse

Każdy marzy o tym, aby mieć jak najwięcej pieniędzy. Warto dowiedzieć się, jak zadbać o swoje finanse. Nie zwlekajmy z tym do jutra. Zabierzmy się za to już dzisiaj.

Sporządźmy budżet na następny miesiąc

Jeśli chodzi o nasze finanse, to sporządzenie budżetu na następny miesiąc jest kluczowe. Jeśli uda nam się go zrealizować, to będzie już na pewno z górki. Budżet domowy, jak i także budżetowanie polega na zaplanowaniu pewnych wydatków z wyprzedzeniem. Zdarza się wielokrotnie nam narzekać na sposób gospodarowania pieniędzy przez polityków. Mamy zatem obecnie okazję niepowtarzalną wykazać się naszym doświadczeniem, wiedzą oraz przemyśleniami w odniesieniu do pieniędzy.

Określmy wraz z początkiem miesiąca, ile mamy zamiar przeznaczyć na jedzenie, edukację, rozwój, oszczędności oraz realizację swoich pasji. Weryfikacja tychże założeń pozwoli nam dostrzec te miejsca, gdzie nam uciekają pieniądze i gdzie sobie radzimy z opanowaniem tychże wycieków znacznie gorzej niż zakładaliśmy pierwotnie.

Jeśli nie wiemy jak się zabrać za budżetowanie, to polecamy arkusz kalkulacyjny, który po pierwszy znajdziemy w sieci, a po drugie usprawni całą procedurę. W przyszłości będziemy mogli stworzyć własny oraz szyty na miarę. Jednak na początek nie traćmy czas i wykorzystajmy już coś gotowego. Chcąc zająć się na poważnie naszymi finansami osobistymi, zacznijmy koniecznie przygodę z budżetowaniem. Naprawdę nie pożałujemy tej decyzji.

Oszczędzanie automatyczne

Jednym z powodów, dla których połowa Polaków nie posiada kompletnie żadnych oszczędności, jest zbyt duża komplikacja zagadnienia. Każdego miesiąca stajemy przez pytanie – ile odłożymy i czy w ogóle coś uda się odłożyć? Pytania te nie należą do najprzyjemniejszych, pozostają więc często bez żadnej odpowiedzi, a oszczędnościowy rachunek cały czas świeci pustkami.

Jeśli chcemy być w oszczędzaniu bardziej skutecznie, to zautomatyzujmy ten proces. Zlećmy w swoim banku automatyczny przelew, pobierający daną kwotę z rachunku i przekazujący pieniądze na wskazane przez nas konto.

To my decydujemy, jaką kwotę zamierzamy odkładać każdego miesiąca. Musimy wiedzieć w jaki sposób zorganizowaliśmy swój budżet. Wielu ekspertów sugeruje, aby na oszczędności przeznaczyć przynajmniej dwadzieścia procent z tego, co wpływa co miesiąc na nasze konto.

Zastrzeżmy karty, z których nie korzystamy

Coraz ciężej jest znaleźć bank, który nie pobiera opłat za posiadanie karty, o ile nią nie realizujemy transakcji na daną kwotę. Może to być na przykład trzysta złotych miesięcznie. Zaś z drugiej strony, posiadamy coraz to więcej kont bankowych. Zakładamy je, aby uzyskać dostęp do kont oszczędnościowych lepiej oprocentowanych, lokat, jak i także usługi cashBack. Jednak warto także zadbać o to, aby zysk w jednym miejscu nie pociągał za sobą zbędnych wydatków w całkiem innym. Jeśli posiadamy karty płatnicze, z których nie korzystamy, to zastrzeżmy je już dzisiaj. Usługa ta nic nas nie kosztuje, a zapewni nam oszczędność około stu złotych na rok.

Więcej w kategorii